Q6008LTH
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Q6008LTH
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Discontinued at Digi-Key
Mounting Type : Through Hole
Package : Bulk
Voltage - Off State : 600 V
Series : -
Supplier Device Package : TO-220 Isolated Tab
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 8 A
Mfr : Littelfuse Inc.
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type : Internally Triggered
Package / Case : TO-220-3 Isolated Tab
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 60 mA
Base Product Number : Q6008
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 83A, 100A
Description : TRIAC INT TRIGGER 600V 8A TO220
Contact Now
TRIAC Internally Triggered 600 V 8 A Through Hole TO-220 Isolated Tab