QJ4016RH2TP
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
QJ4016RH2TP
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Voltage - Off State : 400 V
Series : -
Mfr : Littelfuse Inc.
Supplier Device Package : TO-220AB
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 10 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 167A, 200A
Package / Case : TO-220-3
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 15 mA
Base Product Number : QJ4016
Triac Type : Alternistor - Snubberless
Description : ALTERNISTOR TRIAC 16A TO220
Contact Now
TRIAC Alternistor - Snubberless 400 V 16 A Through Hole TO-220AB